Druhy razítek... silikonová, gumová, cling

SILIKONOVÁ (také se jim říká gelová, čirá, akrylová …)

GUMOVÁ na dřevěném špalíku

CLING gumová razítka nalepená na speciální pěně

Silikonová razítka…  jsou cenově nejdostupnější a asi i nejpoužívanější. Mají tu výhodu, že jsou průhledná a vy díky tomu vidíte, kam tisknete. Prodávají se s ochrannou fólii, na které bývá vidět motiv razítka. Díky své přilnavosti se snadno připevní na akrylátový blok.  Po použití je lehce sejměte a očistěte. Já většinou razítka čistím mokrými ubrousky.  Jednou za čas je všechny propláchnu v mýdlové vodě a usuším.

Akrylátové bloky se prodávají v různých velikostech a tloušťkách. Některé mají vodící linky …  které pomáhají s umístěnám razítka na stránce.  Krátkodobě se mohou nahradit průhlednými obaly na CD.

Nevýhodou silikonových razítek je, že některá razítka jsou dost tenká a při manipulaci se mohou roztrhnout. Také netisknou velmi jemné detaily, protože jak jsou průžná a vy víc na razítko zatlačíte, tak se jakoby „rozmáčkne“.  Pokud se vám zdá, že razítko špatně tiskne nebo nedotiskává, zkuste jen jemným smirkovým papírem lehce přejet …

Gumová razítka na špalíku jsou dražší, než razítka silikonová, ale mnohem kvalitnější. Tisknou i velmi jemné detaily. Díky tomu, jak jsou mohutnější, tak se hůře skladují. Čistím je také mokrými kapesníky. Při použití voděodolných razítkovacích barev (např. StazOn) se musí vyčistit speciálním čistidlem, jinak by se jemné detaily na razítku zanesly barvou a razítko se znehodnotilo.

Cling Jedná se také o kvalitní gumová razítka, která ale nejsou připevněná na dřevěném špalíku. Jsou na speciální pěnové podložce, která má stejné vlastnosti jako razítka silikonová. Podložka je měkká a přilmavá k akrylátovému bloku. Většinou tato razítka mají zezadu natisknutý motiv, tak vidíte, jak tisknete. Nejsou průhledná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Některá gumová razítka, např. CRAFTY INDIVIDUALS  se prodávají bez pěnové podložky. My tuto podložku zdarma k razítkům přikládáme.

 

Na razítko si ji lepíte sami. Z jedné strany podložky je samolepka, z druhé strany je přilnavá část k akrylátovému bloku. Vy strhnete u samolepící části ochranný papír a razítko na tuto podložku přilepíte … a nakonec obstřihnete.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.