SCRAPBOOKING

Scrapbooking bylo ještě donedávna slovo u nás téměř neznámé. Dnes se s ním však setkáváme čím dál častěji díky tomu, že se už i u nás scrapbookingu věnuje stále více lidí. Co to tedy scrapbooking a scrapbook vlastně je...

SCRAPBOOKING – způsob tvoření originálních fotoalb. Techniky, které se při tvoření alb používají, se později začaly uplatňovat i pří výrobě přání, minialb, krabiček, visaček a různých dárečků.

SCRAPBOOK – slovo pochází z angličtiny, kde „scrap“ znamená útržek a „book“ je kniha. Je to tedy jakási „kniha útržků“ :) Její předchůdce můžeme najít už v 15. století v Anglii, kde si lidé do jakýchsi kronik zapisovali a lepili dopisy, recepty, básně a různé vzpomínky. K nám se dostal scrapbook před pár lety z USA, kde je ovšem rozšířený už od 80. let 20. století. Dnes je to fotokniha, která kromě fotografií obsahuje i zápisky a různé informace, vstupenky, výstřižky z novin, pohlednice atd. Jednotlivé stránky mohou být více nebo méně zdobené nejrůznějšími předměty - ústřižků papírů, korálky, kytičkami, knoflíky, nalepenými písmeny tvořícími nadpisy atd. Začaly se zde také uplatňovat různé techniky (embossování, razítkování, …), objevují se stále nové a nové pomůcky (raznice, Big Shot, Sihouette,…) a trh se rozšiřuje o spoustu nových materiálů a ozdob ke zdobení těchto alb.

 album_na_zakazku_00_titulka

 

Pokud vás tento způsob tvoření alb zaujal, můžete začít plánovat a následně tvořit :)

ALBUM – pokud chcete vytvořit fotoalbum s vašimi vzpomínkami a fotografiemi, promyslete si, jaké by mělo být. Můžete mít klasické album se stránkami o velikosti 12x12“ (cca 30,5 cm) nebo menší na stránky 8x8“ (cca 20 cm) anebo třeba velikost A4. Některá alba jsou kroužková, v jiných jsou jednotlivé stránky spojeny pomocí šroubů…

USPOŘÁDÁNÍ STRÁNKY – když máte připravené fotografie, nějaké ty čtvrtky, nůžky, ozdoby…, můžete začít. Nejprve asi nebudete vědět, jak na to. Najděte si tedy stránku, která se vám líbí, a zkuste to podle ní. Nebojte se, že by stránka byla ve finále úplně stejná jako ta „vzorová“. Máte jiné fotky, čtvrtky i ozdoby… a také nápady, které přijdou během práce určitě samy, ani nebudete vědět jak :)

SKETCH – je další možností, když nepřichází žádná inspirace :) Je to nákres stránky, který obsahuje rozvržení papírů, fotografií, textu, ozdob. Spoustu jich najdete pomocí googlu a další také v našich měsíčních soutěžích. 

 10rijen

 

CO VŠECHNO BUDETE TEDY POTŘEBOVAT?

  • Samozřejmě ALBUM, do kterého budete hotové stránky vkládat.
  • Různé PAPÍRY A ČTVRTKY, které využijete nejen jako „základ“ stránky, ale také na její dozdobení, podložení fotografií a vytváření různých ozdob. Vybírat můžete z jednobarevných a z potištěných papírů a čtvrtek.
  • Nutností budou určitě NŮŽKY, ŘEZAČKA NEBO SKALPEL. Každému vyhovuje něco jiného a je lepší si vše vyzkoušet. 
  • S LEPIDLY je to podobně. Možností je mnoho a je třeba si vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Asi nejvíce lidí dává přednost oboustranné lepicí pásce nebo lepidlu v rolleru. Práce s nimi je čistá a rychlá.
  • Nepíšete-li všechno na počítači, bude se vám určitě hodit GELOVÉ PERO NEBO POPISOVAČ na journalingy, data i k dozdobení stránky. 

Co pořídit dál, to už je jen na vás :) Na trhu je velké množství OZDOB a POMŮCEK, které každý využívá individuálně. Použít můžete RAZÍTKA, EMBOSSOVÁNÍ, RAZNICE, výseky ze SPELLBINDERS a spoustu dalšího.

 

MINIALBUM – nechcete-li vytvářet velké a rozsáhlé album, zkuste si vyrobit minialbum. Na blogu najdete spoustu nápadů a návodů, jak na to ...

 IMG_3950

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.