PROJECT LIFE

Project Life vypadá na obrovský fenomén roku 2014 :-) Není to úplná novinka, ale od roku 2013 tomu "propadá" většina  společností, které se zabývají scrapbookem. Myslíme si, že jako první s tímto typem alba přišla roku 2009  Becky Higgins.

Becky Higgins je autorkou i spousty knížek o scrapbooku, tvoří sketche (předlohy) apod. Nejdříve podnikala pouze s manželem, teď je za ní obrovský tým... spolupracuje se společností American Crafts a Studio Calico.

Tady najdete v angličtině, co to vlastně Project Life podle Becky Higgins je.

Tento systém alba má velkou výhodu tvoření alb pro všechny, kteří chtějí tvořit alba rychle, chtěji mít zaznamenané i všední dny a malé události. Lehce začnou i naprostí začátečníci.

Nejsou potřeba žádné speciální pomůcky, leckdo se obejde i bez nůžek a lepidla. 

Album Project Life vzniká podstatně rychleji než klasické album plné scrapbookových stránek.

------------------------------------------------------------------------------------------------

K TOMUTO TYPU ALBA POTŘEBUJETE...

 • SCRAPBOOKOVÉ ALBUM - nejvhodnějším typem jsou RING alba, kde můžete jednotlivé složky bez problémů měnit a přehazovat. Nejčastější velikostí je 12x12"...

              ...ale používají se i alba menší. Např. SIMPLE STORIES mají 6x8". 

 • SLOŽKY na kartičky a fotografie - speciální složky na Project Life jsou dělené na různě velké kapsy, do kterých stačí jen zasunout kartičku nebo fotografii. Nelekněte se, některé kapsy nemusí mít přesný rozměr a mohou se lišit i několika milimetry. Pokud nemáte kartičky se zaoblenými okraji, stačí je pak o nějaký ten milimetr uříznout. 

Pokud máte ve složkách málo místa a potřebujete někam umístit další fotografie nebo informace, můžete vlepit další "kapsu"  ... PHOTO FLIPS

 • KARTIČKY - mívají různé velikosti, nejčastěji 4x6" a 3x4". Vyrábějí se kartičky se zaoblenými rohy i klasické obdélníky, kartičky můžou být naležato nebo nastojato, jednostranné i oboustranné. Některé jsou použitelné samy o sobě jako dekorace, jiné jsou určené pro vepsání textu nebo k nalepení fotografie. Kartičky můžete samozřejmě dozdobit podle libosti různými vlaječkami, štítky s datem, obrázky, brads a dalšími ozdobami. Možností je spousta :) 
 • POPISOVAČ - nebo cokoli, čím budete psát texty (pokud je tedy nepíšete na PC). 
 • LEPIDLO - někteří se obejdou i bez lepidla, ale pokud chcete kartičky či fotografie polepovat, doporučuji hlavně oboustrannou lepicí pásku nebo lepidlo v rolátku, se kterými je "čistá" a rychlá práce. 

 

CO SE VÁM JEŠTĚ MŮŽE HODIT...

 • OZDOBY - jak už jsem psala výš, kartičky i fotografie můžete jakkoli zdobit (brads, stužkami, knoflíky, ...) a polepovat různými štítky, lístečky, cedulkami, washi páskami... Hodit se vám můžou i raznice, skvělé mi přijdou třeba ty na štítky :) 
 • PÍSMENKA (a čísla) - ať už samolepicí nebo vyřezaná na Big Shotu či Silhouettu, propisotová, jako razítka... Použít je můžete především na nadpisy a podnadpisy. 
 • RAZÍTKA - těch je samozřejmě také velká spousta a použít můžete samozřejmě všechna :) Na Project Life se vám ale asi nejvíc budou hodit různé nápisy , třeba ty české od Kety, a datumovka, kterou budete mít na mnoho let :) 

 

TIPY A TRIKY :)

 • Nejčastější rozvržení alb Projectu Life je "co dvoustrana, to jeden týden". Popřemýšlejte, jestli vám to tak bude vyhovovat a upravte si rozvržení podle sebe. Pokud fotíte hodně nebo chcete mít album hodně detailní, věnujte klidně jednomu dni celou stranu. Anebo naopak, vyhraďte si jednu stranu pro celý týden. Anebo...nějak úplně jinak :)
 • Foťák noste pořád s sebou a přemýšlejte, co všechno chcete mít fotografií zdokumentované. 
 • Nevybírejte jen fotky, o kterých si říkáte, že jsou opravdu kvalitní a krásné, a nezavrhujte rozmazané momentky. Nejde přece o krásu fotek, ale o zachycení momentu, události, zážitku... Fotky vybírejte podle toho, co si chcete i za mnoho let zapamatovat :) 
 • Vše, co chcete mít později v albu zapsané, zapisujte hned třeba do zvláštního sešitu nebo do vašeho diáře. 
 • Pokud mají vytištěné fotografie menší velikost, než se vám hodí, a vy je nechcete tisknout znovu, vyberte si některou kartičku vhodné velikosti a fotku na ni nalepte.
 • Když máte naopak fotografii větší, než jsou vaše kapsy, nebojte se a rozřízněte ji na poloviny (nebo klidně i na víc částí) a vložte do sousedních kapes. K rychlému a přesnému řezání nejspíš využijete řezačku (i když ne pro všechny je nutností :) ).
 • Polepujte a zdobte i samotné fotografie. Jeden tematicky se hodící výsek, hezká svorka nebo nápis z jednotlivých písmen udělá svoje :)
 • Vkládejte do alba různé vstupenky, letáky, obaly od čokolád, dopisy, obrázky namalované vašimi dětmi a další věci, u kterých můžete později melancholicky vzpomínat :)

 

INSPIRACE

 

Já sama jsem v roce 2009 na upozornění kamarádky Iti s tímto stylem alba začala a vydržela jsem každý den zaznamenávat první 4 měsíce...  Dřív nebyly dostupné složky s kapsičkami na kartičky... udělaly jsme si šablony a lepily "kartičky" a fotky přímo na scrapbookové čtvrtky. Když se na to zpětně koukám, je to taková "levná" varianta :-)

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.